https://www.lansivayla.fi/paikalliset/9549313
https://fi.wikipedia.org/wiki/Julkisrauhan_rikkominen
Lahden läntiseen radiomastoonkin on joskus kiivetty, muttei kovin korkealle. Espoon Latokaskessa on myös televisioasema. https://fi.wikibooks.org/wiki/Radiotaaj ... visioasema
Esimerkiksi Hollolan Miekkiön kylätalolle, mistä suunnitellaan yhtä Hollolan kyläradion asemapaikkaa, tulee autoon viranomaisradio, Radio Suomi, Espoon Latokaskesta ja Hollolan Tiirismaalta. Nämä keskeiset viranomaisradiolähetykset, kuten yleisradio-1, Radio Suomi, sekä yleisradio-2 eli Yle-X, millä voitaisiin lähettää ilmavalvontaselosteet enintään 3 km:n korkeudessa lentävistä vieraista lentokoneista, ovat tavallisesti televisiomastoissa ja niiden lähetysteho voi olla 40 kW - 60 kW. Mikäli Digita menettäisi Espoon Latokasken, Hollolan Tiirismaan, Kouvolan Anjalankosken Sippolan ja Loviisan Liljendalin televisiomastot, heräisi kysymys, mille lähetyspaikoille huomattavasti vähäisemmin tehoin ohjattaisiin yleensä Radio Suomen sisältö, ja myös ilmavalvontaselosteet sekä muu Yle-X:n sisältö?
Ellei tai kun ei lähetysteho olisi enää kymmeniätuhansia watteja, niin mihin pitäisi suunnata suunta-antenni jonkinlaiseksi vastaanottamiseksi, mikäli on etäällä?
Mastoon kiipeäminen epäiltävissä julkisrauhan rikkomisena: Latokasken masto Espoossa
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 7 vierailijaa