Tyytyväisyys vähissä, kun huolestuttaa, nuorisobarometri 2026

Alue kaikelle mahdolliselle keskustelulle, muista kuitenkin palstan säännöt ja hyvät tavat.
oh2op
Viestit: 8750
Liittynyt: 28.03.2014 04:32

Tyytyväisyys vähissä, kun huolestuttaa, nuorisobarometri 2026

ViestiKirjoittaja oh2op » 11.03.2026 02:08

https://yle.fi/a/74-20212279?origin=rss

https://www.verkkouutiset.fi/a/nuorten- ... saamisesta

https://www.suomenmaa.fi/uutiset/nuorte ... stuneensa/

https://tietoanuorista.fi/nuorisobarometri

https://www.sss.fi/2026/03/nuorten-usko ... -nuorille/

https://www.sss.fi/2026/03/moni-tuleva- ... joittanut/
Niukkuus jatkuu

Sosiaali- ja terveysministeriön stea https://www.stea.fi tukee valtion varoin monenlaista potilasyhdistystoimintaa ja yhteistöllisyystoimintaa ilmeisesti kansanterveydellisenä mielenterveystyönä, mutta on tai voi olla EMU-leikkausten kohteena yleisesti. Britanniassa vuosia sitten oli "yksinäisyysministerikin" hoitamassa ajan haasteita.

Jos nyt ajatellaan vapaata radiotoimitaa, kuten CB-yhteyskokeiulja. niin niillä voi olla tuettavaa vaikutusta. Ei ole ehkä nyt aivan välttämätöntä se, että tuetaan oluet, sinappi, makkarat ja kahvit suurelle määrälle osallistujia, mutta SSB-CB -radioita antenneineen voisi olla kirjastopiirissä edes yhdessä kirjatossa lainattavaksi liikuntavälineenä, vaikka liikunta olisi liinkuntarajoitteiselle tangentin painamista maanantaisin kello 21-22 28USB ja keskiviikkoisihin 22FM.

Sitten on tämä "porttiteoria". Pitäisi olla kuuntelijaradioamatööriyden ja vapaaradismin sekä perusluokan välissä jonkin nikana, vaikka III luokan radioamatööritutkinto, jotta ihmiset pääsisivät DMR:lle 70cm:llä ja APRS:lle 2m:llä tutustumaan radioamatööriyteen laajemmin Martoissa, 4H:ssa, palokuntanuorissa, radiopartiolaisena jne. Suomessa pitää elvyttää pelastustointa ja väestönsuojelua selustassa. Sen lisäksi, että puolustusvoimat saattavat valmistautua 30-kertaistamaan toimintansa, olisi nykyisen valtioterroritilanteen osalta melko hyvä, jos pelatustoimin 21 hyvintointialueella valmistautuisi edes oman toimintansa 3-kertaistaimiseen. Kaikki vain käpertyvät EMU-leikkauksiin järjestöpohjaisesti eikä kansalaistoimintaa ajattele kuin joku sosionomi ja sosiaalipolitiikan teoreettikko, vaikka pitäisi indokratinaatio- ja propagandasektorilla yleisradioissa ja lehdistöissä rohkaista kansanliikkeitä. Lineraarivahvistimen lämmössä ei pää palellu tammi-helmikuun pakkasillakaan edes 50 eurosentin pörssisähköllä, mutta lämpimässä huoneessa syntyy harvahkoon yhtä vaikuttavia yhteiskunnallisia ja humanistisia ideoita kuin silloin, kun käsiäkin palelee ja harmittaa arjen tarpeista.
Viimeksi muokannut oh2op, 11.03.2026 03:35. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

oh2op
Viestit: 8750
Liittynyt: 28.03.2014 04:32

Britannian yksinäisyysministeri Tracey Coach Re: Tyytyväisyys vähissä

ViestiKirjoittaja oh2op » 11.03.2026 03:26

https://reengage.org.uk/latest-news/fiv ... loneliness

https://en.wikipedia.org/wiki/Tracey_Crouch

Tracey Coach olisi Suomessa "ministeri opetus- ja kulttuuriministeriössä" eli kulttuuriministeri.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_ ... B6ss%C3%A4

Oikeastaan jokainen kuttuuriministeri voisi olla myös radioamatööri, ehkä vain III luokankin.

Periaatteeessa osattomuus- ja yksinäisyysvarat ovat sosiaali- ja terveysministeriössä, mutta yksinäistymisen ja osattomuuden vastainen ideologinen taistelu kuuluu opetus- ja kulttuuriministeriölle. 308 kunnan äijäkunnallispoliitikot olisivat sosiaalisesti tehokkaampia, jos he tutustuisivat naisten ja uskovaisten asioihin ideoogisella puolella.


Palaa sivulle “CQCQCQ”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 15 vierailijaa