Kissa osana QTH:n elintarvikehuoltoa

Alue kaikelle mahdolliselle keskustelulle, muista kuitenkin palstan säännöt ja hyvät tavat.
oh2op
Viestit: 8750
Liittynyt: 28.03.2014 04:32

Kissa osana QTH:n elintarvikehuoltoa

ViestiKirjoittaja oh2op » 08.03.2026 11:25

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/8149 ... 163aa32521

Maaseudulla kissa kannattaa pitää vapaana syömässä pienjyrsijöitä. Joissain kaupungeissa ulkoilevista kissoista on muodostunut yhteiskunnallinen haaste. Euroopan unionissakin vapaasta liikkuvuudesta voidaan saada rikosasia. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a516 ... b6fdaa9e23

Lapinjärvellä myrkytettiin rottia, kun ei käytetty kissoja. Tuloksena kissa söi myrkyttyneen pienjyrsijän ja sai keskushermostovian siten, ettei kyennyt enää seisomaankaan. Euroopan unionikin on puuttunut asiaan ja kieltänyt vahvat myrkyt kuluttajilta, Maataloudenharjoittaja voi "yrittäjänä" ostaa. Kissa on egyptiläinen hyötymaahanmuuttaja, joka kidnapattiin Eurooppaan Pohjois-Eurooppaa myöden suojelemaan viljaa pienjyrsijöiltä.

Radiomäellä on yksi peltojänis, rusakko, muttei vakinaisena asukkaana kissaa. No ei ole kyllä paljoa syötävääkään kissan pienjyrsijäruualle, kun ei ole ruokaa. No Lahden Radioamatöörikehrolla on maanantaisin kahvit 18-19 ja pientä purtavaa avoimin ovin.

Palaa sivulle “CQCQCQ”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 15 vierailijaa