https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011051601.html
Kolmessa vuorokaudessa kaukolämmöttä talvella asunto jäähtyy, jäähtyy jo vuorokaudessa. WC:ä voi vetää kerran; riuku pihalle. Juomavesi on kriittinen, ellei tiedä kotiseutunsa juotavia lähteitä. Ostoskassillista pidempään kestää 60 kg:n säkki perunoita. Kaasu voi loppua: spriitä ja Trangia tai Trangia-tyyppinen spriikeitin. Käteinen loppuu, kun sitä automaatissa ei ole, ja naapurit ovat jo nostaneet viimeiset setelit.
72 tunnin varautuminen on länsimainen keksintö, ja perustuu olettamukseen siitä, että puolessa viikossa kun tai valtio tulee avuksi. No tuleeko, jos matkapuhelin-Internet, matkapuhelin puhelimena ei toimi?
Väestönsuojassakin voi istua etelänmatkan verra, 14 vuorokautta suojassa ionisoivalta gammasäteilyltä, mikä tuottaa keuhkosyövän.
Kolme vuorokautta varautumista - harjoitus
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 15 vierailijaa