https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/dcdb ... CRsMCRoMA..
Ehkä putkiradioiden kierrättämisen osalta saattaisi kannattaa olla yhteydessä kuolinpesäntyhjentäjiin. Heille voi joskus sattua sellainen vastaanotin käsiin, mitä ei ole Suomen johtavissa putkiradioimuseoissa, keräilijöillä, DX-kuuntelijoilla eikä kerhoilla.
On sanottu, että Suomessa juodaan maailman eniten kahvia henkeä kohden ja että Suomessa on maan väestön kokoon nähden maailman eniten museoita. Historia tuottaa jonkinlaista itseymmärrystä menneisyydestä - ja menneisyyden kokoamista nykyisyydestä. Historia tukee holistista maailmankuvaa, mikä yleisesti katosi viimeistään 1960-luvulla.
Perittävien aarteet pitäisi saada jotenkin keräilijöille ja museoihin kokoelmien toistaiseksi puuttuvina osina.
Radio on helpompi selittää, kun on kideradio tai putkiradio elävänä näyttää, sekä AM:n kohina. Nykyään on niin, ettei radiosta puutu vain LW ja SW, siitä puuttuu lopulta myös MW, jolloin sitä ei oikeastaan edes enää tarvita, koska 6 000 000 matkapuhelimessa valtaosassa on FM, 87,5 MHz - 108,0 MHz.
Putkiradioisuudelle on melko keskeistä ehjien elektrodiputkien varikko. Voisi olla muitakin kuin Pielaveden museo.
Toisen romu on toisen aarre - kulttuurivastuullista kierrätystä
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 12 vierailijaa