https://www.savonsanomat.fi/paakirjoitu ... de/9409647
Jotenkin ollaan huolissaan siitä, että kunnat ovat vastaanottamassa vähäisen verran, mutta itselleen halutun määrän kiinteistöveroa datakeskuksista, mitkä muuttavat pohjoismaisten sähkömarkkinoiden luonnetta.
Sähkön suurkuluttajat vaikuttavat miljoonien sähkön pienkuluttajien arkeen siten, että ne muutta at sähkömarkkinoiden luonnetta. Asiaan liittyy välilisesti myös sähköntuotantotapa ja "vihreä siirtymä" akuille ja tuulivoimalle, mikä ei ole tasaista. Suurta tuulivoimamäärää on ajateltu tasattavaksi lisäydivoimmalla. Toisaalta ydinvoiman käyttäminen on halpaa verrattuna sen perustamiseen, mistä johtuu se, että kiinteiden kulujen voittamiseksi ydinvoimaa pidetään päällä jatkuvasti perusvoimana ja se muu voima on säätövoimaa. Aurinkovoimaa ja tuulioimaa ei voida oikein säätää, koska ne riippuvast luonnosta, auringonvalosta ja tuulesta.
Norjassa on yritetty hajottaa vettä vedyksi energian varatoimiseksi. Vety liikennepolttoaineena ei oikein menestynyt Norjassa, vaan lupaavan alun jälkeen sitä ajettii alas.
Savon Sanomat: Pohjoismainen datekeskuskartelli
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 10 vierailijaa