Entisen Uuden Lahden, nykyisen ESS-Viikon toimittaja Kaisa Korkeamäki ( https://www.tennishalli.net/trainer/kaisa-korkeamaki ) kirjoittaa pääkirjoitukseen:
...
https://nakoislehti.media.fi/etelasuome ... e997d6d0/4
Viikonloppuna havahduin dyykkaamasta taloyhtiön sekajätettä, jonne oli heitetty ser-romun kera täysin ehjää käyttötavaraa. Kierrätin ne asiallisesti. Teko kerrallaan maailma pelastuu varmasti.
...
Melko hyvin yhdistytoiminnassa käytettäviä ovat:
- jääkaappi
- kahvinkeitin
- pakastin
ja radiotoiminnassa
- matkapuhelinten 5 V:n laturit
- USB-A - mikro-USB - johtimet
- USB-A - USB-C - johtimet
- vanhat pöytätietokoneet, minkä vanhentuneen Windowsin voi vaihtaa GNU/Debian Linuxiin, päivittää lisää RAM:ia
- näppäimistöltään kuluneet tai näytöltään rikkoontuneet sylitietkoneet, mihin voi HMDI-kaapelin avulla liittää vanhan television ja USB-A:illa näppäimistön ja hiiren
- tallentavat digiboxit, mistä voi nyhtää pöytätietokoneeseen kovalevyn
- jatkojohdot
. kuparijohdot lanka-antenneiksi
- vanhat matkapuhelimet, millä voi kuitenkin Androidin iästä riippuen käyttää APRSdroidia https://aprsdroid.org/download
ESS-Viikon toimittaja Kaisa Korkeamäki kierrättää SER:iä
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 12 vierailijaa