Sivu 1/1

Silent key ja remote

Lähetetty: 01.09.2025 04:06
Kirjoittaja oh2op
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/kysely ... ajaisiaan/

Niille, jotka ovat palvelutalossa eivätkä voi pitää enää suurta kirjahyllyä, kirjallisuutta tai HF-radioasemaa, saattaisi kannattaa maakunnallis-hyvinvointialueellisestikin järjestää Internetin kautta etälähetysmahdollisuus "remotena".

Suomen Radioamatööriliiton jäsenmaksuvapaus on kovin pieni ele verrattuna siihen, jos alueellisesti vaikuttava radioamatööriyhteisö tarjoaisi vaikkapa 160 metrin alueen hyvän (esimerkkinä OI5AY:n kehäantenni 20 metrin puussa) antennin ja etäkäyttömahdollisuuden perjantaisin vaikkapa perjantai-illan aktiviteettiin 18/19 - 23/24. Neljän, viiden tai kuuden kunnan aikana ei tarvittaisi aikaa yhdelle vanhalle jäsenelle kuin 2 minuuttia - 3 minuuttia.

Muiden läsnäolon voisi jokainen radiolähettäjä todeta vaikka htts://rx.linkfanel.net stä. Toinen mahdollisuus olisi se, että sukulaiset pitäisivät vanhan radioamatöörin etäaseman omalla tontillaan. Radioamatööriys yleensä sukeltaa syvälle uuteen tekniikkaan miltei näkymättömän pieninä ryhminä, muttei keskity harrasteen sosiaalisesti hyväksyttävään julkisivuun.