https://www.mikrobitti.fi/uutiset/a/961 ... TgkbDAkaDA.
Talousmalli, missä ei enää omisteta, vaan vuokrataan, johtaa feodalismiin, siihen, ettei enää omisteta ja käyttöoikeus voidaan lakkauttaa, koska tahansa. Kulttuurinen pelihistoria halutaan pelastaa käyttäjille. Hallintaoikeuksien vaarallisuutta ei oikeastaan ole tiedostettu, ja niiden ylläpitäminen halutaan varmistaa Euroopan unionin ylivallan kautta. Peliteollisuus on vahvasti yhdysvaltalaista, ja aloite on Euroopan unionissa.
Radioamatööritoiminnassa on melko mielenkiintoinen esimerkki; maksulliseksi tulleen Ham Radio Deluxen aikaisempien maksuttomien versioiden katoaminen tai harveneminen verkosta. Ohjelman Yaesu FT-817 -asetuksia voidaan käyttää FT-817:ää uudemmissa avoimen lähteen QRP-radioissa, kuten avoimessa mcHF:ssä ja sen kopioissa. Ohjelma on melko monipuolinen. Ehkä jotku voivat käyttää sitä myös Microsoft Corp.:n Windowsistakin riippumatta WINE:llä maksuttomissa Linuxeissa.
Unixin murtanut Linux palauttaa maksuttomuudessaan tosiasiassa omistusoikeuksia Windowsin vanhtamalle tietokonekannalle, mutta myös muutoin,
Myös tietokoneiden ja tietokoneohjelmien museotoiminta voi olla tärkeää ohjelmisto- ja mikrosuoritinkehityksen pinnallista syvällisemmäksi ymmärtämiseksi.
Pelit voidaan ymmärtää ajavietteeksi, mutta niitä voidaan käyttää myös aatteelliseen työhön niin kuin kirjallisuutta ja elokuvia, henkisinä ja hengellisinä sisältötuotteina.
Puolueettoman Suomen ulkopolitiikkaan on ehkä vaikuttanut eniten the Raid over Moscow, mikä aiheutti diplomaattista resonanssia niin kuin Karjala-oluen etikettikin. Tällaiset hankkeet sitoutuvat historialliseen aikaansa ja paikkaansa.
https://www.youtube.com/watch?v=aSM50a5K90A
https://fi.wikipedia.org/wiki/Karjala_(olut)
Vaikuttaa siltä, että vasta viime aikoina Karhu on alkanut vaikuttaa Karjalan asemaan.
Kansanedustaja Ensio Laine https://fi.wikipedia.org/wiki/Raid_over_Moscow
https://www.pelitutkimus.fi/vuosikirja2 ... kaikki.pdf
Käsitys omistusoikeudesta: verkkopelit eräänlaiseksi abandonwareksi
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 25 vierailijaa