Kärkölän juomavesikielto

Alue kaikelle mahdolliselle keskustelulle, muista kuitenkin palstan säännöt ja hyvät tavat.
oh2op
Viestit: 6992
Liittynyt: 28.03.2014 04:32

Kärkölän juomavesikielto

ViestiKirjoittaja oh2op » 22.05.2025 13:15

https://yle.fi/tekstitv/txt/515_0001.htm

Päijät-Häme TORSTAI 1/5

Kärkölä asetti vesijohtoveden
käyttökieltoon
Vesijohtoverkossa ollut vuoto
paikannettiin ja korjattiin.
Terveydensuojeluviranomainen asetti
varotoimenpiteenä vesijohtoveden
käyttökieltoon.
Terveydensuojeluviranomainen on
asettanut torstaina 22.5. käyttöveden
käyttökieltoon Kärkölässä. Käyttökielto
koskee koko Kärkölän Veden jakelualeen
vesijohtovettä. Kärkölän Veden alueella
asuu arviolta noin 3300 asukasta.
Kunta tiedottaa, ettei vettä saa
käyttää talousvetenä eli sitä ei saa
juoda eikä käyttää ruuanlaittoon.


Mikäli Suomessa televisiomastot saavat olla paikoillaan ja mikäli niissä on aggregfatisointia, niin tekstitelevisio on melko hyvä joukkotiedottaja. Sen voi ottaa vastaanotossa vaikkapa RTL-SDR -puikolla akkukäyttöisele sylitietokoneelle.

https://yle.fi/tekstitv/txt/590_0001.htm

Yleisesti tiedossa olevan 3699 kHz LSB:n lisäksi sillä voisi tiedottaa 7066 kHz LSB:n ja 14267 kHz USB:n, 27,285 MHz USB:n, 27,315 MHz FM:n sekä 71,100 MHz FMN:n ja 70,200 MHz FMN:n / RHA68#13(9):n.

https://yle.fi/tekstitv/txt/591_0001.htm

Talousveden käyttökielto Kärkölän Veden vedenjakelualueella
Kärkölän Vesi on paikantanut verkostostaan mahdollisen vuotokohdan ja se on korjattu. Terveydensuojeluviranomainen on asettanut varotoimenpiteenä koko Kärkölän Veden vedenjakelualueelle talousveden käyttökiellon. Vettä ei saa käyttää talousvetenä eli sitä ei saa juoda eikä käyttää ruuanlaittoon. Viranomainen ottaa Kärkölän Veden vedenjakelualueelta vesinäytteitä talousvedenlaadun varmistamiseksi. Vesinäytteiden tulosten alustava arvioitu valmistumisaika on perjantaina, 23.5.2025, klo 16 mennessä, jolloin Kärkölän Vesi tiedottaa lisää veden laatuun liittyen. Mikäli epäilet saaneesi oireita talousvedestä, olethan yhteydessä sote-keskukseen.

Kunta järjestää parhaillaan juomavedenjakelua ja tiedottaa asiasta lisää, kun vedenjakelupisteet saadaan järjestettyä.

Lisätiedot: Niina Varjo, tekninen johtaja 0447702148


https://karkola.fi/palvelut/karkolan-ve ... iedotteet/

Yleisradiotiedottaminen kapeakaistaisena v ä h e n t ä ä radio- ja Internet-liikenteen kuormitusta, koska saman tiedon saa nopeammin kaikki samanaikaisesti. Näin vastaanottajien huoliviestiliikenne vähentyy.
Viimeksi muokannut oh2op, 22.05.2025 13:23. Yhteensä muokattu 1 kertaa.




Palaa sivulle “CQCQCQ”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 9 vierailijaa