Rajankäyntiä peruskartalla ja 12 merkin Maidenhead-1980 -locator

Alue kaikelle mahdolliselle keskustelulle, muista kuitenkin palstan säännöt ja hyvät tavat.
oh2op
Viestit: 6433
Liittynyt: 28.03.2014 04:32

Rajankäyntiä peruskartalla ja 12 merkin Maidenhead-1980 -locator

ViestiKirjoittaja oh2op » 08.04.2025 08:44

https://www.ts.fi/uutiset/6620459

https://asiointi.maanmittauslaitos.fi/k ... a/?lang=fi

Hakusanaksi vaikka "Radiomäenkatu" . Näin tulee Radiomäenkatu 20 valikkoon, mikä on Lahden seurakuntaryhtymän Lahden vanha hautausmaa, sen hautausmaatoimisto, minkä katolla on maatasoantenni. Radiomäenkatu 37:ää, Lahden kaupunginmuseon radio- ja televisiomuseo Mastolaa, Lahden (yleisradio)asemaa ei osoitteistossa ole eikä Lahden Radiomatöörikerhon eikä Taidegraafikoiden tai soittoryhmien tai äänitiedoston käsittelijän osoitetta , Lahden vanhan radioaseman, osoitette Radiomäenkatu 43 ei ole sitäkään.

Kun kartta on Radiomäellä, pitää karttaan valita lisäksiKiinteistötunnukset ja Kiinteistörajat . Näin huomataan, että radioasemat kuuluvat kiinteistötunnuksella 398 (Lahti) - 1 - 1091 - 3 - kiinteistölle, samoin kuin itäinen radiomasto, mutta läntinen radiomasto kuuluukin kiinteistölle 398 - 1 - 1093 - 1 .

Maanmittauslaitoksen peruskartan karttapaikalla saa kohtalaisen tarkkoja paikkoja selville, jopa niin, että niistä rohkenee kirjoittaa paikkamerkiksi jopa 12 merkin Maidenhead-1980 -locator paikkamerkin vaikkapa APRSroidin kommenttikenttään. 12 merkin paikkatieto on niin tarkka, että sen avulla pääsee näköetäisyydelle, vaikka QTH:n portaille - tervetuloa. Jos vertaa Maidenhead-paikkaruutua vaikkapa desimaalikoordinaattiin niin tietyllä vähäisellä (epä)tarkkuudella se on tarkemi kuin 6 merkkiä leveysastetta ja 6 merkkiä pituusastetta yhdistelmänä, esimerkiksi 60.123 ja 25.456 eli Maidengead locator voi olla tarkemoi kuin kuusimerkkiset desimaaliasteet. Lisäksi on niin, että usein 13. pitää lisätä pilkku väliin. Jos pitää, niin desimaaliasteinen esitys pitäisi esittää vain 8 merkillä eli 60.12,25.45, jolloin pilkun kanssa käytettäisiin 9 merkkiä.

12 merkin Maidenhead-1980 -locator on suuri mahdollisuus näköetäisyydelle opastamiseen, vaikkapa QTH:n portaille. Kun Maidenhead locator on yleensä kuusimerkkinen, mutta kun käytetään myös kahdeksan merkin, kymmenen merkin ja kahdentoista merkin esityksiä, voisi ajatella, että oikein tarkkaan esittämiseen voisi käyttää peräti 14 merkin Maidenhead-locatoria. Peruste ei olisi enää niin kuin alussa VHF-kuuntelutulosten kirjaaminen, vaan tarkka paikka, ei numeerisesti desimaalikoordinaatteina, vaan aakkosnumeerisesti ottaen latinalaisen aakkoston 26 aakkosta numeroiden tueksi.

https://www.f5len.org/tools/locator
kymmenen merkin paikkaruutu Open Street Map - kartalla, ruudut kuuden merkin rajoin

https://www.karhukoti.com/maidenhead-gr ... rid=KP20TX
Karhukodin tuottamaa paikkaruutu KP20TX kuudella merkillä nurkkakoordinaatteineen

https://www.karhukoti.com/maidenhead-gr ... d=KP20TX75
Karhukodin tuottama paikkaruutu KP20TX75 kahdeksalla merkillä nurkkakoordinaatteineen

Character pairs encode longitude first, and then latitude.
The first pair (a field) encodes with base 18 and the letters "A" to "R".
The second pair (square) encodes with base 10 and the digits "0" to "9".
The third pair (subsquare) encodes with base 24 and the letters "a" to "x". => yleisesti käytettävä kuuden merkin taso
The fourth pair (extended square) encodes with base 10 and the digits "0" to "9". => kahdeksan merkin taso
The fifth and subsequent pairs are not formally defined, but recycling the third and fourth pair algorithms is one possible definition: BL11bh16oo66 => kahdentoista merkin taso


Ensimmäiseen kahteen kirjaimeen maapallon ympäri ei tarvita 26 latinalaista aakkosta, vaan ainoastaan 18 ensimmäistä, ei AA - ZZ, vaan ainoastaan AA - RR, kolmanteen ja neljänteen merkkiin, kahteen ensimmäiseen lukuun riittävät numerot 00-99 eli sata ruutua, viidenteen ja kuudenteen merkkiin tarvitaan jo ensimmäisiä kirjaimia enemmän, 24 kirjainta AA-XX. Kun edetään kuuden merkin tasosta, vaikkapa KP20TX:stä, eteenpäin, niin edelliseen tapaan otetaan jälleen sata ruutua lisää 00-99, sitten taas kirjaimet. Jos haluttaisiin edetä 12 merkin tasosta 14 merkin tasoon, niin silloin käytettäisiin jälleen numeroita 00-99 samassa järjesteyksessä kun aikaisemminkin.
Viimeksi muokannut oh2op, 08.04.2025 11:01. Yhteensä muokattu 1 kertaa.



Palaa sivulle “CQCQCQ”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 10 vierailijaa