Tämän tyyppinen ratkaisu on ollut laivoilla GDMSS:ssä https://fi.wikibooks.org/wiki/Radiotaajuuskirja/MMSI eli vesiliikennealuksella on puheradiokutsumerkki niin kuin radioamatöörilläkin, mutta sen lisäksi joissain tapauksesa on lisäksi rinnalla MMSI-tunnus niin kuin radioamatöörillä voi olla DMR-tunnus:
MMSI: xxx (kolme numeroa valtiotunnusta) xxxxxx (kuusi numeroa alustunnusosaa)
DMR xxx (kolme numeroa valtiotunnusta) xxxxxx (kuusi numeroa radioamatööritunnusosaa)
Ehkä olisi hyvä, jos jokainen radioamatööri hankkisi DMR-tunnuksen, vaikkei hänellä vielä olisikaan tunnukselle NMT-450 -1G-matkapuhelimen tapaan koodattavaa DMR-radiota. NMT-450 matkapuhelimen kadotessa mukana meni myös puhelinnumero. GSM:n 2G-matkapuhelimessa kadonneen SIM-kortin saattoi jo korvata uudelle SIM-kortilla samalla omalla puhelinnumerollaan.
Mikäli ajatellaan, että jokaisella radioamatöörillä olisi jo valmiina kutsmerkkiään vastaavia DMR-tunnuksia ja mikäli radioamatööriyhteisöillä olisi tiloissaan 40 W UHF / 50 W VHF -auto-DMR -radiot, niin olisi poikkeusoloissa sekä mahdollista päivystää kerhon DMR-tunnuksella että lähettää henkilökohtaisella tunnuksellaan "kaikki hyvin" - viestit läheisille.
Jos ajatellaan yhdistyksiä, niin niissä päätöksiä poikkeusoloissakin tekee yhdistyksen hallitus yhdistyslain mukaan laillisesti koolle kutsutun hallituksenkokouksen lainvoimaiseksi tarkastetuin hallituksen kokouksen pöytäkirjoin: käteinen, pankkitili, jos se enää verkosähkökatkoksessa tai DoS-hyökkäyksessä toimii, päättää suurista hankinnoista ja rajoituksista. Näin ollen olisi erityisen tärkeää yhdistyksen hallituksen jäsenille ja myös VHF-etäisyydellä toimivien toisten yhdistysten hallituksenjäsenille, että radiokumppanin hallinto löytyy - ja mieluiten minuutissa, kun Fonecta ei enää toimi. Maakunnallisesti vaikuttavan radioamatööriyhteisön hallituksenjäsen ja toistimen hoitaja ei ole olla salainen eikä tavoittamaton henkilö, mikäli yhteistö tukee varautumista ja väestönsuojelua.
Näin ollen olisi hyvä, jos jokainen ilmoittaisi kutsumerkkinsä lisäksi myös DMR-tunnuksensa julkisesti, jottei niitä tarvitisi etsiä Internetistä, mikä ei enää hackeroinnin ja verkosähköttömuuden vuoksi toimi, ainakaan kotona tai kerhotilassa.
Jos nyt ajatellaan, miten pitäisi löytää Lahden Radiomatöörikerhon hallitus ja toistimenhoitaja resilienssiksi niin kutsumerkeittäin tilanne vaikuttaisi seuraavanlaiselta ( http://www.oh3ac.fi/esit.html ) :
OH2BU
OH3BKL
OH3BZK
OH3CTB
OH3CYT
OH3FWJ
OH3WK
OH7TO
OH8TO
Tiedämme, että
OH2BU +358 400 503221 ( myös kohtalaisen usein puhelinvastaajalla )
OH3BKL +358 45 3187115
Yleisesittelystä ei kuitenkaan näy kriittisen viestinnän erikoishenkilö, radiotoistinvastaava tai pääasiallinen, vastuullinen, toistinvastaava ja muut vastaavat. Näin ollen ei välttämättä toistimen häiriötä voi raportoida vastaavalle henkilölle ainakaan nopeasti yrittämättä etsiä Internetistä, mikä ei enää toimi hackeroinnin tai verkkosähkökatkoksen vuoksi. Entä DNA:n (Telenorin) ja Elisan ja Telian verkkohäiriöt? Myös tekstiviestit ja puhelut voivat häiriintyä? Puhelinnumeroista +358 400 503221 on vanhaa 049; 0400 -Sonera-muotoa, mutta ei välttämättä ole Telian numero, jos se on siirretty DNA:lle tai Elisalle. Puhelinnumero +358 45 3187115 on Elisan https://fi.wikipedia.org/wiki/Matkapuhe ... t_Suomessa , mutta ei välttämättä, jos operaattoria on vaihdettu. Näin ollen pitää jälleen yrittää mennä Internetiin ja ottaa selville operaattori. Fonecta ei kerro operaattoria, mutta paljastaa sen, että haltija on Uudellamaalla. https://www.fonecta.fi/haku/+0400503221 Toisen numeron haltija onkin Päijät-Hämeessä https://www.fonecta.fi/haku/+0453187115 Kun Fonecta ei ilmoita operaattoria, on voimassa oleva operaattori tarkistettava https://www.siirretytnumerot.fi -palvelun avulla. Osoittautuu se, ettei 0400 503221 enää olekaan Telia-Soneran, vaan se onkin nykyään DNA:n:Numeron 0400 503221 operaattori on DNA Oyj / DNA Pro (teleyritystunniste 53). Tämä tarkoittaa, että jos numeron haltija on Itä- tai Pohjois-Suomessa eivätkä Telian yhteydet toimi, niin eivät toimi kyllä DNA:nkaan siksi, että ne ovat siellä sama verkko, https://yhteisverkko.fi . Toinen puhelinnumero on linjassa suuntanumeronsa, Elisan 045:n kanssa. Puhelinnumero +358 45 3187115 on edelleen Elisan verkossa, kuluttajapalvelu Saunalahden osassa: Numeron 045 3187115 operaattori on Saunalahti (teleyritystunniste 56) Jos Telia ei Itä- ja Pohjois-Suomessa toimi, niin ei toimi Suomen Yhteisverkoissa kyllä 0400 503221 :aan. Toimisi, jos se olisi Elisan tai Saunalahden numero niin kuin 045 3187115.
OH2BU +358 400 503221 (DNA sekä Itä- ja Pohjois-Suomessa DNA-Telia eli Suomen Yhteisverkot)
OH3BKL +358 45 3187115 (Elisa - Saunalahti koko Manner-Suomessa)
OH3BZK
OH3CTB
OH3CYT
OH3FWJ
OH3WK
OH7TO
OH8TO
Puhelinnumeroiden epästandardius perustuu niiden evoluutioon. Kun aloitettiin NMT-450 valtiollisella Telellä ei ollut tietoa Radiolinjasta, mistä tuli Helsingin puhelinyhdistyksen ponnisteluin Elisa. Ei ollut tietoa DNA:stakaan, mikä tuloksekkaasti kehitti omistaja-arvoa niin paljon, että siitä saatiin satoja miljoonia norjalaiselta Telenorilta.a Ei ollut tietoa siitä, että matkapuhelimia alkaa olla 6 000 000 ja että matkpauhelinnumeron pitää olla seitsen- eikä vain kuusinumeroinen. Aikana, jolloin oli 049 503221 ei ollut tietoa siitä, että 503221 ei enää 3G-, 4G/LTE- ja 5G -kaudella ei enää riitä, vaan pitää olla lankapuhelinverkon viimeisen vaiheen seitsennumeroinen puhelinnumero. DMR:n voi selvittää https://radioid.net/database , https://www.bridgecomsystems.com/pages/dmr-id-search Kun kaikkien Helsingin kaupungissa, Ahvenanmaalla ja 21 hyvinvointialueella, omalla ja naapurialueella, tarvitsemiensa tunnusten hakeminen eri haulla on kovin työläistä, voi vuorokauden uudet tiedot saada data dump:ina, datapläjäyksinä, suurina yleistiedostomuotoisina tiedostoina. https://radioid.net/database/dumps . Maailman DMR:t voi saada .csv :nä Excel- tai Open Office -muotoon muunnettaviksi tiedostosta cplus.csv . Tiedostot päivitetään kerran vuorokaudessa. Näin luettelo täydentyy https://radioid.net/database/search :
2442265 KIRKKONUMMI OH2BU +358 400 503221 (DNA sekä Itä- ja Pohjois-Suomessa DNA-Telia eli Suomen Yhteisverkot)
2443147 Hollola OH3BKL +358 45 3187115 (Elisa - Saunalahti koko Manner-Suomessa), last heard 2024-10-29 10:16:57 TG 91
2443171 Hollola OH3BKL +358 45 3187115 (Elisa - Saunalahti koko Manner-Suomessa)
OH3BZK
2441458 Orimattila OH3CTB, last heard 2024-03-14 16:04:01, TG 2442 .
2441624 Lahti 15680 OH3CYT
OH3FWJ
OH3WK
2443192 OH7TO Lahti
OH8TO
Kun puhelinnumeroiden nykyiset operaattorit ja DMR-tunnukset on käsitelty, on seuraava hyödyllinen tieto päätösvaltaa käyttävästä hallituksenjäsenestä ja radiotoistimen hoitajasta https://www.aprs.fi / http://www.aprs.org Tämä siksi, että APRS:lläki voi lähettää tekstiviestejä niin kuin on voinut 2G-ajoista matkapuhelimella ja viimeksi ETSIn DMR-standardilla. DMR:n hyvä puoli on maailmanlaajuinen vakioiminen, standardointi ja se, ettei siitä peritä lisenssimaksua. Siinä, missä Euroopan unionissa on rautateiden matkapuhelin R-GSM ja R-LTE poikkeuksena Suomi, jotta saatiin TETRA-VIRVE:lle lisää valtionhallinnon käyttäjiä sen muutoin niukan liikevaihdon kehittämiseksi, on Venäjän federaatiossa ja Valko-Venäjällä tavallisen FM-radion jälkeinen nykyinen viestiverkko DMR-pohjainen. Toisin sanoen DMR:ää ei käytetä vain alueellisten sähkölaitosten järjestelmänä niin kuin Suomessa, vaan sitä käytetään mantereen kokoisen valtion rautateillä Viipurista Vladivostokiin. DMR ei ole TETRA, mutta siinä on mahdollisuuksia varaverkkoihin toissijaisena viestintänä.
2442265 https://aprs.fi/info/?call=OH2BU
- KIRKKONUMMI OH2BU +358 400 503221 (DNA sekä Itä- ja Pohjois-Suomessa DNA-Telia eli Suomen Yhteisverkot)
2443147 https://aprs.fi/info/?call=OH3BKL
- Hollola OH3BKL +358 45 3187115 (Elisa - Saunalahti koko Manner-Suomessa), last heard 2024-10-29 10:16:57 TG 91
2443171 https://aprs.fi/info/?call=OH3BKL
- Hollola OH3BKL +358 45 3187115 (Elisa - Saunalahti koko Manner-Suomessa)
OH3BZK https://aprs.fi/info/?call=OH3BZK
2441458 https://aprs.fi/info/?call=OH3CTB 2024-03-15 07:11:14 EET
- Orimattila OH3CTB, last heard 2024-03-14 16:04:01, TG 2442 .
2441624 https://aprs.fi/info/?call=OH3CYT
- Lahti 15680 OH3CYT
https://aprs.fi/info/?call=OH3FWJ
OH3FWJ
https://aprs.fi/info/?call=OH3WK
OH3WK
2443192 https://aprs.fi/info/?call=OH7TO
- OH7TO Lahti
https://aprs.fi/info/?call=OH8TO
OH8TO
Ellei ole DMR-tunnusta, sellaisen tai useamman niitä voi rekisteröidä m a k s u t t a. Voisi olla hyvä, jos olisi samalla radioamatöörikutsumerkilleen kolme tunnusta: yksi asunnolle, toinen vapaa-ajanasunnolle ja kolmas autoa, moottoripyörää, venettä, polkupyörää tai jalankulkua varten. Näin DMR-käyttäjäkunta näkisi kutsumerkkiä varmennin yksilöidystä DMR-numerosta, missä isäntä itse tai emänntä on: kotona, mökillä vai liikkeellä. Näin tavallaan tulisi tuttuihin ja ystäviin tai kerhotovereihin liittyvä hiljainen tieto, tacit knowledge, käyttöön. https://n5amd.com/digital-radio-how-tos ... andmeister
DMR-rekisteröinti radioamatööritunnuksille maksa mitään. Tietoverkkojen häiriöiden vuoksi kannattaisi rekisteröidä hyvän sään aikana valmiukseksi. ARPRS voi toimia DMR:n SMS-viestitelyä edeltävänä vaiheena. APRS:ää voi käyttää ilman radioamatööriverkkokin pelkästään vain matkapuhelimella harjoitukseksi. Ehkä paras APRS-ohjelma Androidille on https://aprsdroid.org . https://play.google.com/store/apps/deta ... .app&pli=1 Muitakin on.
JA ITSE ASIAAN, RADIOAMATÖÖRIEN PUHELINNUMEROIHIN. RADIOAMATÖÖREISSÄ ON MUKANA MAAN JOHTAVIA TELETAPPEJA. MITÄPÄ JOS, ESIMERKIKSI
JOS DMR-numero 2442265:n haltijalla olisi toissijainen puhelinnumero +358 244 2265, mikä reitittyy puhelinnumeron +358 400 503221:n haltijalle ja DMR-numero 2443147:n ja DMR-numero 244317:n haltijalla olisivat puhelinnumerot +358 244 2265 ja +358 244 2265, mitkä reitittyisivät puhelinnumeroon +358 45 3187115 .
Koska 2700 Hz SSB-puhetta on verkkosähköttömässä tilassa laajakaistaa niin kuin verkkosähköisissä ja Internetillisissä oloissa 40 Mbps kaapelein tai matkapuhelin-Internetitse, pitää pyrkiä kaistan ja akkuvoiman säästämiseksi kaistassa lähelle sähkötystä, 500 Hz, jotta "latuja riittää kaikille". Lähes maailmanloppua tai ihmissyöntiä edeltävässä tilanteessa keskeinen aisa on kapea HF-data, miksi puhetarpeita pitää muuttaa, jotta tilaa olisi yhtä useammalle HF:llä. HF:n ruuhkaa voidaan purkaa VHF:lle ja UHF:lle alue- ja paikallisyhteyksissä. Kykyä puhua Espanjaan ei tarvita, jos asiaa on Keski-Suomeen Päijät-Hämeen yli Esplanadilta tai Tallinnaan.
Suomenlahti on äärimmäisen keskeinen suomalaisille ja virolaisille, ei vain UPM-Kymmenen, Haminan, Kotkan sekä hieman Loviisan ja Porvoon vuoksi. Siksi olisi melko hyvä, jos mahdollisimman kantamattomilla ja leveän kaistan VHF- ja UHF-taajuuksilla koeistettaisiin Suomenlahden pohjoisrannalta Viron rannikon amatööriradiotoistimet suunta-antenneilla vaikkapa vierasvenesatamilta ja suomalaisten toistinten paikoilta.
Kerhokirjeen 1/2025 artikkeli
Radioamatöörin suosituin puhelinnumero? "5995973" ja "5998873"-loppuiset
Vanhoissa Nokia-puhelimissa - ennen älypuhelinaikaa - soittajan nimi tunnistettiin puhelinnumeron kuudesta viimeisestä numerosta. Jos puhelimen muistissa oli vaikkapa kolme numeroa, jotka päättyivät ”598873”, puhelin näytti soittajaksi umpimähkään yhden noista kolmesta. Jos puhelin ilmoitti että soittaja on ”Pekka, OHxxx), siellä saattoikin olla oikeasti ”Timo, OHxxx”. Kannatti olla tarkkana, mitä puhelimeen vastasi. Monelle kävi tämän vuoksi hassuja vahinkoja.
Radioamatööri haluaa usein ilmentää harrastustaan myös puhelinnumerossa ja jos pystyy numeroon vaikuttamaan, usein valitsee meille tärkeitä numeroita: ”59”, ”599”, ”88” tai ”73”. ”99” ei ole kovin suosittu eikä ”44” vielä noussut. Onhan Lahden Radioamatöörikerhon OH3AC; Kerhomestarin puhelinnumerokin 044-7001-599 eli 044-7001 40 m:n hyvä DX-taajuus ja 599 – hyvä raportti!
OH3AC Kerhokirjeen toimitus sai käyttöönsä erään radioamatöörin puhelin-numerorekisterin, puhelinmuistion jossa oli 2056 radioamatöörin puhelin-numerot, siis joka kolmannen suomalaisen hamin. Valitettavasti nimiä tai tunnuksia ei muistion mukana tullut. Rekisteriä analysoitiin tietokantaohjelmalla ja päästiin seuraaviin ”tuloksiin.”
Numero ”73” oli osa 365 numeroa.
Numero ”88” oli osa 278 numeroa.
Numero ”99” oli osa 187 numerossa, mutta harvoin viimeisenä.
Numero ”59” tai ”599” oli mukana 342 numerossa.
Numerosarja ”7388” oli osa 18 numeroa.
Numerosarja ”7399” oli osa 6 numeroa.
Numerosarja ”7373” oli osa 6 numeroa.
Numerosarja ”7359” tai ”73599” oli osa 11 numeroa.
Numerosarja ”8873” oli osa 32 numeroa.
Numerosarja ”8899” oli osa 5 numeroa.
Numerosarja ”8888” oli osa 4 numeroa.
Numerosarja ”8859” tai ”88599” oli osa 11 numeroa.
Numerosarja ”9973” oli osa 12 numeroa.
Numerosarja ”9988” oli osa 8 numeroa.
Numerosarja ”9999” oli osa 7 numeroa.
Numerosarja ”9959” tai ”99599” oli osa 6 numeroa.
Suosituimmat loppuosat
”5995973” esiintyi 5 numerossa, siis 0xx 599 59 73 jne
”5598873” esiintyi 4 numerossa
”5898873” esiintyi 2 numerossa
”5973888” esiintyi 2 numerossa
”599973” esiintyi 2 numerossa
”599xx73” esiintyi 8 numerossa
”5588673” esiintyi 2 numerossa
Onneksi olkoon, jos olet saanut hyvän radioamatöörinumeron!
Jos sinulle soittaa tuntematon numero, jossa on lopussa ”73” tai ”88”, vastaa ihmeessä. Kyseessä ei ole myyjä vaan melko varmasti toinen hami!