https://yle.fi/a/74-20178473?origin=rss
Mikäli joka päivä olisi syntynyt 450, niin vuosisyntyvyys olisi ollut 164250. Kuitenin suurissa ikäluokissa syntyvyys saattoi olla noin vajaat 100 000 vuodessa.
Mikä oli 1940-luvulla ja 1950-luvulla nuorin ikä, jolloin saattoi tulla radioamatööriksi, edes kokelasluokkalaiseksi? Tuottiko tuo syntymäpäivä yhtään tai monta radioamatööriä? Radioamatööriyden huippu uusien radioamatöörien osalta taisi olla joskus 1980-luvun lopulla tai 1990-luvun alussa.
Syntyvyys vaikuttaa peruskoulun alimpien luokkien koulujen määrään, kylän elävyyteen ja siihen, onko kauppaa, muuta kuin Sale, vain kirkonkylällä. Se vaikuttaa myös muuttotappioon ja radioamatöörien määrään "miltei keskellä ei enää mitään".
Jo tästä syystä pitäisi olla vapaaradismia, mutta myös III luokan tai perusluokan radioamatööri 100 W:lla runkoyhteydeksi keskustaajamaan tai kaupunkiin HF:llä 25 W:n RHA68:lle ja 12 W:n SSB-CB:lle.
24.8.1945, 450
Palaa sivulle “Radio- ja tv-museo”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 3 vierailijaa