http://www.frikart.no/garmin/velgkart.html
Paikantimissa on oleensä maksutta erittäin karkea kartta, mutta Open Street Map:n https://www.openstreetmap.org/#map=19/6 ... 7&layers=N pohjalta tuotetaan tiedostoja, mitkä voi laittaa suoraan paikantimeen pohjaksi.
Näitä tiedostoja päitetetään kerran tai kahdesti kuukaudessa. Open Street Map valmistuu ja tarkentuu joka päivä, kun ihmiset piirtävät sinne katuja, teitä ja polkuja.
Luontokohteissa on hyvä tehdä karttaa.
Yksi melko mielenkiinteinen reitti voisi olla Arvi Hauvosen tieltä Hollolasta Digitan Tiirismaan radio- ja televisioaseman portilta (N61° 00.283' E25° 31.352') alas Televisiotielle. Messilän tielle ja siitä valtatie-12:a Kujalaan ja Korvenrantaan Linnaistensuon Natura-2000 -suojelualueen pitkospuiden rastille 5. Korkeus vähenee noin 198 metristä merenpinnan yläpuolella noin 91 metriin merenpinnan yläpuolelle runsaat 100 metriä. Jos tulisi tuota matkaa ja kokeilisi etelään Orimattilan - Mäntsäkän suuntaan, niin voisi saada käsitystä VHF- ja UHF-taajuisten aaltojen etenemisestä.
Open Street Map:stä norjalaisten jalostama Suomen kartta paikantimelle
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 11 vierailijaa